


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 3.949996 g |
| Number of Elements | 1 |
| Max Power Dissipation | 2.2 W |
| Power Dissipation | 4.3 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 358 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 2.3 A |
| Rds On Max | 750 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 200 V |
| Turn-On Delay Time | 17.8 ns |
| Turn-Off Delay Time | 44.7 ns |
| Element Configuration | Single |
| Rise Time | 76.9 ns |
| Gate Charge | 8.1 nC |
| Drain to Source Resistance | 750 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | -20 V, 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 200 V |
| Gate to Source Threshold Voltage | 1.6 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 6
Distributors
pcbx
Unit Price$0.53923
Ext.Price$0.53923
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.53923 | $0.53923 |
| 10 | $0.52704 | $5.27040 |
| 25 | $0.52325 | $13.08125 |
| 50 | $0.51949 | $25.97450 |
| 100 | $0.51575 | $51.57500 |
